top of page

Líšeň má konečně novou koalici

Táhnoucí se vyjednávání o podobě nového vedení Líšně jsou u konce. Po marných snahách o pokračování bývalé koalice, se suverénně nejsilnější subjekt a vítěz komunálních voleb Váš starosta a občané pro Líšeň rozhodl podepsat koaliční spolupráci se dvěma zastupiteli z řad hnutí ANO s SPD. Dohromady tak budou disponovat 16 hlasy z 29, díky čemuž získají v zastupitelstvu potřebnou většinu.


Subjekt Váš starosta a občané pro Líšeň (VSOL) vyhrál volby s obrovským náskokem, když získal 36,19 % hlasů (12 zastupitelů). Na druhém místě skončila koalice SPOLEČNĚ (ODS + TOP 09) se ziskem necelých 17 % hlasů (5 zastupitelů), pětiprocentní práh překročilo také hnutí ANO 2011 (4 zastupitelé), Sousedé z Líšně (4 zastupitelé), Lidovci a nestraníci (2 zastupitelé) a koalice SPD, Trikolóry, Moravanů a nezávislých (2 zastupitelé).


Tahanice o koaličního partnera


Ačkoliv se vítěz voleb VSOL od prvních dnů po volbách snažil konstruktivně hledat koaličního partnera, narážel při jednáních na neochotu a vzhledem k výsledku voleb také na nesmyslné požadavky politických soupeřů.


Do prvního řádného zastupitelstva, které se konalo 3. listopadu, jsme ke koaličnímu jednání svolali celých devět schůzek. Na všech jsme byli odmítnuti nebo nám oponenti přednesli takové požadavky, které vzhledem k výsledku voleb, byly absolutně nepřijatelné,“ popisuje Břetislav Štefan, lídr VSOL, který v roli starosty spravoval Líšeň posledních 12 let.


VSOL z počátku preferovalo spolupráci s koalicí SPOLEČNĚ, se kterou na radnici spolupracovali v posledním volebním období. „Pan Příborský, lídr ODS, nám ale na jednáních oznámil, že byl vmanipulován do pozice, ve které jednají s jinými uskupením a tím pádem není spolupráce s námi možná. Sousedé pro Líšeň nás odmítali hned od začátku, stejně tak KDU-ČSL. Naše vyjednávací pozice se tedy velmi ztenčila,“ říká Štefan.


Nová koaliční dohoda na stole


Podle výsledků voleb se mohlo také stát, že všechny ostatní strany vytvoří většinu bez vítězného VSOL. To se ale také nestalo. Aby Líšeň nestagnovala, rozhodli se zastupitelé VSOL oslovit koalici SPD, Trikolóry, Moravanů a nezávislých. „Na prvním jednání jsme spolupráci s SPD odmítli, protože jsme věřili, že se ostatní subjekty s námi přeci jen začnou bavit. Bohužel se nic nezměnilo. Poté, co naše první zastupitelstvo trvalo pět minut, rozhodli jsme se s kolegy, že další prodlevy nejsou možné a pozvali zástupce hnutí ANO a SPD znovu k jednacímu stolu,“ přibližuje Štefan.


Nová koalice tedy vznikne na půdorysu VSOL + koalice SPD, Trikolory, Moravanů a nezávislých + dvou zástupců hnutí ANO.


Hlavním impulzem k vytvoření této koalice je vzniklá patová situace, která už nemůže být prodlužována. Čeká nás spousta práce a na každou další prodlevu doplácí především obyvatelé Líšně. Proto jsme se rozhodli podepsat koaliční smlouvu se zastupiteli SPD a hnutí ANO, abychom konečně mohli začít pracovat. Nešťastné prodlužování bezvýchodné situace a nesmyslné podmínky některých zastupitelů ubližovaly našim občanům a my s tímto stavem nechceme mít nic společného. Chceme začít znovu co nejrychleji pracovat a realizovat tak všechno, co jsme před volbami občanům slíbili,“ uzavírá Štefan.bottom of page